"Żona_22" Melanie Gideon.


Ostatnio będąc w bibliotece rzuciła mi się w oczy ta książka, a raczej jej tytuł. Czytając opis, a raczej jego część postanowiłam zaryzykować i ją wziąć chociaż książki tego typu nie za bardzo mnie ciekawią. Kto, wie może dzięki tej książce je polubię?

"Dawno, dawno temu ja i mój mąż co wieczór przed zaśnięciem leżeliśmy w łóżku i zamiast zamieszczać posty na Facebooku, rozmawialiśmy. Muszę przyznać, że brakuję mi tego ..."

Musicie przyznać, że bardzo na czasie ten cytat? 

W książce tej poznajemy prawie czterdziestopięcioletnią kobietę Alice. Żonę Williama i matkę dwójki dzieci Zoe i Petera. Jej długie stażem małżeństwo właśnie przechodzi kryzys. W ich związek wkradła się rutyna. Z mężem praktycznie nie rozmawiają, a więcej o sobie dowiadują się z postów na Facebooku. Pewnego dnia na swojego e-maila dostaje wiadomość z zaproszeniem do udziału w badaniu nad małżeństwem, w którym postanawia wziąć udział. Czemu nie? W końcu mają za to zapłacić 1000 dolarów. Alice jednak nie wie, że ta decyzja poniesie za sobą konsekwencje i wszystko się zmieni. 

Na czym to polega?

Zostaje jej przydzielony Asystent_101, który zadaje pytania dotyczące jej życia i przede wszystkim małżeństwa. Przez całą książkę śledzimy odpowiedzi Alice na pytania, których (tak uważałam) my nie znamy. (jak skończyłam książkę to okazało się, że wykaz pytań jednak jest, ale nie tam gdzie powinien). Niektóre odpowiedzi są napisane szczegółowo dzięki czemu możemy poznać m.in. historię Alice i Williama oraz uczucia jakie towarzyszą Alice. Jednak te odpowiedzi jej nie wystarczą, więc pewnego dnia zakładają wraz ze swoim asystentem fikcyjne konto na Facebooku i przechodzą do czatowania, który przeradza się we flirt. 

Autorka zwraca uwagę na bardzo powszechny problem. Coraz więcej ludzi komunikuje się ze sobą przez krótkie wiadomości na Facebooku czy innych portalach społecznościowych tym samym oddalając się od siebie. Wystarczy spojrzeć dookoła. W autobusie, restauracji, sklepie możemy zobaczyć ludzi z oczami wlepionymi w telefon komórkowy. Zwraca uwagę również na to, że rozmowa jest niezwykle ważna w małżeństwie i nie tylko w nim. Nie od dziś wiadomo, że łatwiej nam się wygadać komuś obcemu kto siedzi po drugiej stronie ekranu niż bliskim nam osobom. Poznajemy również różne charaktery licznych bohaterów. Każdy z nich inny i co innego wnosi od siebie dzięki czemu nie sposób się z nimi nudzić. 

"Żona_22" to lekka i zabawna książka. Jest przewidywalna jednak akurat w tej książce nie jest to problemem. W treści znajdziemy e-maile, posty z Facebooka co sprawia, że czyta się ją szybko i przyjemnie. Chcesz poznać historię Alice i Williama? Chcesz się przekonać, że nie jest za późno na ratowanie swojego związku? Koniecznie przeczytaj!

Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte
Ilość stron: 452

Komentarze

 1. jak najbardziej na czasie, moze to nawet nie jest fikcja ... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Powiem Ci że ja do moli książkowych nie należę, ale tę książkę chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na początek powiem, że bardzo ciekawy pomysł na kompozycję książki.
  Pamiętam, jak z moim Mężem zaczynaliśmy się spotykać. Takie podchody jeszcze trochę, a później nagle, znienacka zrobiło się bardzo burzliwie i życie dotkliwie wykopało nas po tyłkach. Marzyliśmy wtedy, żeby wreszcie było zwyczajnie, żeby była rutyna i nuda... Trochę się w życiu uspokoiło, ustabilizowało, ale nie powiem, żeby było nudno i wciąż wyczekujemy nudnych wyjazdów na działeczkę, gdzie możemy się znudzić i sobą i wolnym czasem ;)

  Problem komunikowania się ze sobą ludzi jest bardzo głęboki. Ludzkość przeżywa prawdziwy kryzys, który wciąż się pogłębia i nie prowadzi do niczego dobrego. Rozmowy nic nie zastąpi. My rozmawiamy wciąż... czasami całe noce... chociaż rano trzeba wstać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Swietna ksiazka! Z chęcią bym przeczytała. Bardzo aktulany temat.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę że telefony i portale społecznościowe to z jednej strony super wynalazek ale i przekleństwo

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz